Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: ABS, PLA, PVA

ABS, PLA, PVA 04/24/2012 20:47 #801

Zapraszam do spojrzenia na małą tabelkę

http://trojwymiarowo.pl/kolorowy-filament-co-gdzie-i-za-ile.

Można zobaczyć ile kosztują materiały, a przy okazji odwiedzić strony firm sprzedających to i owo ;)

PVA to materiał stosowany jako support czyli materiał podporowy. Rozpuszcza się w wodzie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ABS, PLA, PVA 04/25/2012 10:32 #804

Whohooo! Że Ci sie chciało to wszystko sprawdzać... Na razie tylko trochę mało zachęcające ceny PVA, ale może to się wraz z upowrzechnieniem Replicatora zmieni.
 • BlazakoV
 • BlazakoV Avatar
 • Offline
 • Posty: 453
 • Podziękowania: 13
FreeDim - drukarki fotopolimerowe
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ABS, PLA, PVA 04/26/2012 05:27 #805

Szkoda tylko, że zagraniczna tabelka nie została upgradowana o polskie firmy ... w końcu tu mieszkamy i większość tu robi zakupy :roll:
Nasz ABS jest bardzo dobrej jakości i tańszy, więc jaki sens jest kupować droższy poza granicami :roll:
 • u-design
 • u-design Avatar
 • Offline
 • Posty: 813
 • Podziękowania: 2
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ABS, PLA, PVA 04/26/2012 09:56 #807

No przecież jest napisane gdzie szukać aktualnych cen w Polsce :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ABS, PLA, PVA 04/27/2012 20:25 #811

u-design napisał:
Nasz ABS jest bardzo dobrej jakości i tańszy, więc jaki sens jest kupować droższy poza granicami

Słowo ABS oznacza tylko bazę , która może być podobna u wielu wytwórców lecz jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach .
Do surowego tworzywa ABS dodaje się dziesiątki dodatków uszlachetniających powodujących zmianę parametrów na oczekiwane przez użytkownika.
Na takie badania idzie spora kasa i nikt się nie chwali co dodał , a jest parę firm produkujących drukarki 3D.
Trzeba spróbować drukować materiałami innych wytwórców i wtedy przestrzegając reżimów zobaczyć jakie będą różnice i który jest dobry , który bardzo dobry itd.
KONTO ZAWIESZONE
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ABS, PLA, PVA 04/27/2012 20:56 #814

adamta2001: Całkowicie się zgadzam. ABS to definicja tworzyw (a nie tworzywa) sztucznych. W zależności od procesu technologicznego oraz stosowanych przy ich produkcji dodatków, powstają tworzywa ABS, o różnych właściwościach. Jak do tej pory ;) drukowałem ABS-em niemieckim i polskim. Jest spora różnica - zarówno w temperaturze ekstrudowania, twardości elementów drukowanych oraz adhezyjności.<br /><br />-- 12 listopada 2012, 00:57 --<br /><br />Szperając w sieci nie mogłem znaleźć nigdzie kompendium wiedzy nt. najbardziej odpowiedniego składu drutu z ABS-u do naszych drukarek RepRap. Posiłkując się informacją zawartą w Wikipedii oraz pewną "historią", pełną wzlotów i upadków ;) związaną z drukowaniem w 3D nasunęły mi się pewne przemyślenia dotyczące szeroko rozumianej jakości filamentu ABS lub inaczej drutu ABS do drukarek 3D.

I tak:

1. Samą definicję określenia tworzywa sztucznego zwanego ABS-em można znaleźć tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/ABS_(tworzywo)

2. Drukując różnymi próbkami ABS-u zauważalne są dość znaczące różnice w jakości i wyglądzie wydruków (pomijając kolory). Jedne wydruki są bardziej elastyczne, inne mają powierzchnię, matową, jeszcze inne błyszczącą, itp. Czasem drukuje się fajnie, czasem pomimo tych samych ustawień rezultaty są mizerne.

3.W większości przypadków zarówno u producentów, jak i sprzedawców brakuje informacji nt. składu danego drutu ABS i jego właściwości fizycznych (czyli kupuje się niejako kota w worku). Dlatego lepiej najpierw sprawdzić jak się drukuje takim drutem (np. poprosić o próbki, lub skorzystać z opinii innych użytkowników drukarek 3D) a potem ew. kupować.

4. Skład ABS-u w zależności od producenta, a nawet kolejnej partii najczęściej jest inną kompozycją składowych. Kompozycji takiej pewnie nigdy nie poznamy, bo często jest to słodka tajemnica producenta.

Sam skład ABS to mieszanka:

15 do 35% akrylonitrylu A
5 do 30% butadienu B
40 do 60% styrenu S

Biorąc pod uwagę, dość szerokie przedziały udziału poszczególnych komponentów do produkcji ABS, można chyba śmiało postawić teorię, że niektórymi drutami będzie się drukować lepiej, innymi, gorzej a jeszcze innymi w ogóle (tzn. da się ale, będzie to raczej droga przez mękę).

Akrylonitryl odpowiedzialny jest za udarność ABS-u. Butadien daje odpowiednią sprężystość, elastyczność. Styren daje połysk, jednolitość (ma wpływ na porowatość).

Najczęściej sam ABS jest przez producentów drutu kupowany jako granulat. Przy produkcji drutu z ABS-u ważne jest zastosowanie odpowiedniej procedury przygotowania materiału, czyli jego wcześniejszego suszenia i odpowiednich warunków oraz temperatury przetwarzania.

Na forach reprap często powtarza się, że dobry ABS z punktu widzenia drukarza 3D to tworzywo jak najbardziej zbliżone parametrami fizycznymi do standardu określonego jako PA-747. W standardzie tym określone są parametry fizyczne ABS-u ogólnego przeznaczenia oraz metody ich pomiarów. Niestety rzadko się zdarza mieć w pokoju podręczne laboratorium do zbadania zakupionego ABS-u ;) ale na podstawie obserwacji można zrobić pewne uproszczenie w postaci poniższej listy (i tu dobrze by było ją dalej rozwijać/poprawiać).

1. Mniej butadienu -> mniejsza elastyczność ew. problemy z rozwarstwianiem wydruku, znaczny skurcz materiału po jego wychłodzeniu.
2. Mniej styrenu -> matowa i porowata powierzchnia.
3. Mniej akrylonitrylu -> większa podatność na pęknięcia, rozwarstwienia.
4. Duże różnice wymiarowe drutu -> nierównomierna powierzchnia (słaba jakość) na wydruku.
5 Widoczne (zewnętrzne) zanieczyszczenia drutu -> możliwość zatkania otworu głowicy (należy zastosować nakładkę np. filcową na ekstruder)
6 Niewidoczne (wewnętrzne) zanieczyszczenia drutu podczas produkcji -> najmniej lubiana sprawa przez posiadaczy drukarek 3D, niechybnie powodująca zatkanie otworu głowicy.
7 ....
8 ....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

ABS, PLA, PVA 02/25/2014 14:34 #7772

tabelka nie działa

"table=6" :huh:
Ostatnio zmieniany: 02/25/2014 14:35 przez dronsky.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
 • Strona:
 • 1

 

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013